به طور کلی نمایندگان تجاری را می توان به دو نوع تقسیم نمود، نمایندگان تجاری غیر مستقل و نمایندگان تجاری  مستقل
الف) نمایندگان تجاری غیر مستقل
نمایندگان تجاری غیر مستقل کسانی هستند که به نام صاحب تجارت خانه عمل می کنند و کلیه امور را به نام و به حساب آمر خود انجام می دهند.

1- نماندگان تجاری شرکت های تجاری
در شرکت های تجاری این نمایندگان کسانی هستند که نماینده شخص حقوقی می باشند و حقوق و وظایف و اختیارات آن ها طبق قانون و اساسنامه و مقررات داخلی شرکت تعیین می شود. هیچ کدام از این نمایندگان سمت تاجر ندارند، بلکه به عنوان نماینده شرکت ، عملیات تجاری انجام می دهند. به عبارت دیگر ، نمایندگان شرکت های تجاری عبارتند از : مدیران شرکت که از طرف ارکان شرکت به مدیریت تعیین می شوند.

2- نمایندگان تجاری موسسات تجاری
موسسات تجاری در صورتی که به صورت شرکت نباشند، شخصیت حقوقی نداشته و کلیه کارهای تجارتخانه به نام صاحب تجارتخانه انجام می گیرد. صاحب تجارتخانه در صورتی که نتواند شخصاَ کلیه امور تجارتخانه را انجام دهد ، ناچار است از طرف خود نمایندگانی تعیین کند که تمام یا قسمتی از امور تجارتخانه را انجام دهند. این نمایندگان تاجر محسوب نمی شوند ، زیرا نتیجه کار آن ها مربوط به صاحب تجارتخانه است. مهم ترین این نمایندگان قائم مقام تجاری می باشد. طبق ماده 539 قانون تجارت ، " قائم مقام تجاری کسی است که رئیس تجارتخانه او را برای انجام کلیه امور مربوط به تجارتخانه یا یکی از شعب آن نایب خود قرار داده و امضای او برای تجارتخانه الزام آور است . سمت مزبور ممکن است کتباَ داده شود یا عملاَ".

ب) نمایندگان تجاری مستقل
قانون تجارت راجع به نمایندگان تجاری که مستقلاَ کار می کنند، ساکت است. در صورتی که نمایندگان تجاری مستقل برای فروش محصولات کارخانجات مخصوصاَ در کشور دیگر اهمیت زیادی پیدا کرده اند. در بعضی از کشورها مقدراتی برای تامین حقوق آنان در نظر گرفته شده است .
نماینده تجاری را نباید با دلال و حق العمل کار اشتباه نمود زیرا دلال اصولاَ طرف معامله واقع نمی شود و شخصاَ جیزی را خریداری نمی کند و حق العمل کار نیز گرچه به نام خودش عمل می کند ، ولی به حساب آمر معامله را انجام می دهد.
نماینده تجاری معمولاَ اجناس را شخصاَ سفارش می دهد و می خرد و بعداَ به نام و به حساب خود ، آن ها را به فروش می رساند. فقط با داشتن نمایندگی حق انحصاری غروش اجناس را برای خود محفوظ می دارد .
لازم به ذکر است ، نمایندگان مستقل یک نوع وکالت از طرف صاحب کار خود دارد ، ولی فقط در حدود قرارداد نمایندگی و در حدود تعهداتی که صاحب کار در مقابل آن ها دارد ، می تواند تعهداتی را بر عهده گیرد. 


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic