شنبه 23 تیر 1397  03:43 ب.ظ

ازهنگامی که استفاده از بتن در ساختمان سازی معمول شد، تلاش مهندسان برای به کار بردن قطعه های پیش ساخته آغاز گردید. صرفه جویی در مصرف آهن آلات ساختمانی افزایش سریع جمعیت و نیاز روز افزون به مسکن، کاستن وابستگی به خارج در مزینه فولاد ساختمانی، اهمیت این مسئله را دو چندان کرده است. در ایران نیز در چند سال اخیر با توجه به تکامل کاربردی مصالح ساختمانی استفاده از تیرچه و بلوک به جای تیرآهن، طاق ضربی

در سقف گسترش چشمگیری داشته است.


یکی از اقدامات اساسی در راستای انجام امور تجاری، تولیدی، خدماتی و .... ثبت شرکت می باسد. متقاضیان محترم ثبت شرکت تولید تیرچه و بلوک، پس از انتخاب موضوع برای فعالیت شرکت می توانند با استفاده از هشت نوع قالب ثبتی ( شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، شرکت بامسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیرسهامی ، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی ) متناسب با نوع فعالیت خود، شرکت را به ثبت برسانند. لازم به ذکر است که با توجه به وجود 8 نوع قالب برای به ثبت رساندن شرکت، امروزه دو نوع شرکت سهامی خاص و شرکت بامسئولیت محدود از رایج ترین نوع شرکت ها برای ثبت در ایران به شمار می آیند و اکثر شرکت ها در این دو قالب به ثبت می رسند. البته شرکت های سهامی خاص نسبت به شرکت با مسئولیت محدود دارای اعتبار بیشتری بوده و اغلب برای افرادی که امور عمرانی، تولیدی و... انجام میدهند مناسب است.همچنین، اخذ وام برای شرکت های سهامی خاص بسیار راحت تر بوده و معمولاَ تا سقف ده برابر سرمایه شرکت امکان اخذ وام و اعتبارات از بانک ها یا موسسات مالی امکانپذیر است.
در ادامه، بعد از آشنایی مختصر با شرکت تجاری و شرکت های موجود در قانون تجارت ، به ذکر شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت تولید تیرچه و بلوک در دو قالب مذکور می پردازیم.
• شرکت چیست ؟
شرکت، در واقع تأسیس حقوقی خاصی است که قانونگذار در اختیار افراد گذاشته تا امکانات مالی خود را در یک جا جمع کنند و با همکاری مشترک، آن را افزایش دهند.
• تعریف شرکت تجارتی :
هرگاه دو یا چند نفر به منظور انجام امور تجارتی با تقسیم سرمایه و ترسیم نحوه تقسیم سود و زیان طبق محتوای قرارداد، تفاهم نمایند فرآیند فعالیت آنها یک شرکت تجارتی را تشکیل داده است به عبارت دیگر هرگونه عملیات تجارتی ناشی از تودیع سرمایه شرکاء که مطابق قرارداد با تقسیم سود و زیان همراه باشد شامل فعالیت شرکت تجارتی است. شرکت های فوق به بیان قانون تجارت عبارتند از:
ـ شرکت سهامی (شرکت سهامی عام و خاص)، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیرسهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی، شرکت تعاونی .
ـ شرکت سهامی : شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده است و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.
ـ شرکت سهامی عام : شرکت هایی که مؤسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می کنند، اینگونه شرکت ها شرکت سهامی عام نامیده می شود.
ـ شرکت سهامی خاص : شرکت هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسیس منحصراًتوسط مردم تأمین گردیده است. اینگونه شرکت ها شرکت سهامی خاص نامیده می شود.
ـ شرکت با مسئولیت محدود : شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده است و هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است‌.
ـ شرکت تضامنی : شرکتی است که در تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود؛ اگر دارایی شرکت برای پرداخت تمام قروض کافی نباشد، هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است.
ـ شرکت مختلط غیرسهامی : شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.
ـ شرکت مختلط سهامی : شرکتی است که در تحت اسم مخصوص بین عده شرکای سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می شود.
ـ شرکت نسبی : شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته اند.
ـ شرکت تعاونی : شرکتی که با هدف های هفتگانه مندرج در قانون بخش تعاونی با قید کلمه تعاونی و تابعیت ایرانی از حداقل ۷ عضو تشکیل گردد.
• شرایط ثبت شرکت تولید تیرچه و بلوک سهامی خاص :
1. حضور 3 نفر سهامدار اصلی به همراه 2 نفر بازرس که بازرسین نباید از سهامداران باشد.
2. سرمایه اولیه : معادل یا بیشتر از صد هزار تومان
3. واریز35% مبلغ سرمایه اولیه به حساب بانکی به نام شرکت و ارائه رسید و گواهی بانکی
• مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولید تیرچه و بلوک سهامی خاص :
1. تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت از جمله صفحه اول شناسنامه و کارت ملی سهامداران،مدیران و بازرسان
2. اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری جهت اعضای هیأت مدیره،مدیرعامل و بازرسان
3. اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط ،درمواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد
4. اقرارنامه امضاء شده.
• شرایط لازم جهت ثبت شرکت تولید تیرچه و بلوک با مسئولیت محدود :
1. درشرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل2نفر می باشد
2.حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود صد هزار تومان است
3. درشرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیرعامل شرکت شده و مدیرعامل اقرار به دریافت آن نماید.
• مدارک مورد نیاز ثبت شرکت تولید تیرچه و بلوک با مسئولیت محدود :
1. کپی مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)
2. اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
3. امضای اقرارنامه
4. اخذ مجوز درصورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها.
 


  • آخرین ویرایش:شنبه 23 تیر 1397
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic